Przejdź do menu Przejdź do treści

OPEN CALL | creative research lab | WARSZAWA

unLoc | creative research lab

art + design + architecture + AI

 


OPEN CALL:
unLoc | creative research lab – AI, miasto, działanie
Edycja: WARSZAWA
Międzynarodowy projekt artystyczno-badawczy w czterech miastach Europy.

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym projekcie, którego tematem jest architektura władzy. Punktem wyjścia jest dla nas dziedzictwo architektoniczne okresu komunizmu w krajach byłego Bloku Wschodniego. W tym projekcie badamy, w jaki sposób kontrola społeczna oraz konflikty manifestują się w przestrzeni publicznej. W ramach unLoc łączymy działania artystyczne, projektowe i społeczne. Wspólnie z badaczami, artystami i lokalną społecznością stworzymy alternatywne wizje miejskiej przestrzeni przy wsparciu narzędzi sztucznej inteligencji. To szansa, by współtworzyć przyszłość miast – zrównoważoną, inkluzywną i bliską mieszkańcom.

 

DLA KOGO?

unLoc to projekt realizowany równolegle w czterech europejskich miastach: Krakowie, Warszawie, Rydze i Bukareszcie. Ten open call dotyczy edycji warszawskiej – skierowany jest do osób mieszkających lub studiujących w Warszawie i okolicach lub związanych z miastem poprzez swoją pracę lub działania artystyczne czy społeczne.

Zapraszamy wszystkie osoby, które studiują lub ukończyły studia na kierunkach artystycznych, projektowych, architektonicznych, urbanistycznych, społecznych lub humanistycznych.
Mile widziane osoby otwarte na eksperyment, współpracę i działania w kontekście miejskim, a także zainteresowane sztuką, dizajnem, AI, dziedzictwem i zmianą społeczną.

 

PROGRAM

Miejsce: Warszawa | różne lokalizacje
Czas trwania: 4 dni
Termin: 22-25.07.2025
Liczba uczestników: max 16 osób (2 grupy po 8 osób)

Działania kreatywne odbywać się będą w dwóch ścieżkach tematycznych:
ART – dla osób zajmujących się sztukami wizualnymi, fotografią, instalacją, wideo, performansem, site-specific, krytyką lub działalnością społeczną
DESIGN – dla osób związanych z projektowaniem graficznym, wzornictwem, architekturą, urbanistyką

Podczas kilkudniowego warsztatu badawczego będziemy obserwować powojenną architekturę Warszawy, analizować w jaki sposób władza socjalistyczna odcisnęła na stolicy swoje piętno oraz zastanawiać się nad tym czy budynki ery komunizmu zrosły się z tkanką miasta i dopasowały do potrzeb współczesnych mieszkańców. Naszym celem będzie próba zrozumienia kontekstu i historii tych miejsc, a także wyobrażanie, tworzenie i wizualizowanie przyszłości tych budynków.

Uczestników ścieżki ART zapraszamy do tworzenia prac, które opowiedzą prawdziwe, lub alternatywne historie tych obiektów i miejsc. Być może w krytyczny sposób opowiedzą o ich trudnej historii czy też trudnej przyszłości? Osoby, które zgłoszą się do ścieżki DESIGN zapraszamy do tworzenia rozwiązań, które być może dadzą tym budynkom szansę na lepsze wykorzystanie w przyszłości.

W ramach projektu uczestnicy będą pracować w interdyscyplinarnych zespołach z artystami, projektantami i badaczami. Efekty projektu zostaną zaprezentowane publicznie, a najlepsze realizacje zostaną pokazane na międzynarodowej wystawie w Rydze (Łotwa) w 2025 roku.

 

DLACZEGO WARTO?

Doświadczenie pracy w międzynarodowym zespole
Intensywna i kreatywna praca
Elastyczne godziny (także dla osób pracujących)
Unikalna okazja twórczej pracy z AI w kontekście urbanistycznym
Udział w międzynarodowej wystawie
Rozwijanie wiedzy o funkcjonowaniu miast i wpływanie na przyszłość przestrzeni publicznej

 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy (link poniżej)
Dołącz krótką informację o sobie i swojej motywacji
Wybierz ścieżkę: ART lub DESIGN
(Opcjonalnie) Dołącz portfolio

ZGŁOSZENIE PRZEŚLIJ NA ADRES:
unloc@uken.krakow.pl

Zgłoszenia przyjmujemy do 14.07.2025 do godz. 23:59

PLIK DO POBRANIA
unLoc_FORMULARZ_ZGŁOSZENIA_Warszawa

 

Projekt finansowany w ramach grantu NCN w projekcie międzynarodowym: URBAN EUROPE “Building transformation capacity through arts and design: unlocking the full potential for urban transitions.” Narodowe Centrum Nauki nr UMO-2023/05/Y/HS6/00117

Urban Europe
UE